Select Page

Billetpriser:

 

Entré pr koncert: 100 kr.
Dagsbillet: 150 kr.
Partoutkort: 300 kr.
Studerende: halve priser

Månedsoverblik

Offentliggjorte datoer, alle festivaller

___________________

MARTS

Lørdag 12. marts: Festival Midt i Marts. 

JULI

Fredag d. 8. juli: Maria Eshpai, klaver – (Ny Musik)

Søndag d. 10. juli: Peter Bogaert, violin & Milos Popovic, klaver (Holland) (Ny Musik)

AUGUST

Fredag d. 5. august: New Gate Trio (Frankrig) – Matteo Cesari, fløjte,  Maxime Desert, bratsch & Aurélie Saraf, harpe (Ny Musik)

Søndag d. 7. august: Katie Buckley, harpe (USA/Island) (Ny Musik)

 Søndag d. 14. august: Anna Klett, klarinet (Ny Musik)

Søndag d. 28. august kl. 14: Suvi Väyrynen, sopran (Finland) & Yvonne Zehner, guitar (Østrig) (Snow Mask Composers Group) Byrådssalen, Det Gamle Rådhus, Torvet 5 i Nørresundby

SEPTEMBER

(OPEN DAYS FESTIVAL)

Fredag d. 9. september
Kl. 19.30 HUSET
Jeppe Just Instituttet (København)

Lørdag d. 10. september
Kl. 12 GABELS TORV
Kirkeklokkespil (på lastbil) & Trommer & dansende Dramagruppe, komponist Østen Mikal Ore, klokkenist Erik Kure, 4 slagtøjsspillere, dramagruppe fra Skansevejens Skole

Opførelsen gentages kl. 13

Kl. 14 HUSET
Andreas Borregaard, accordeon

Kl. 15 HUSET
6 internationale blæsere i et spektakulært program kurateret af komponisten Thanos Chrysakis (Cypern/UK)

Kl. 19 HUSET
Open Night
En koncert med lokale aktører:
Eva Østergaard & Marie Keller Sørensen & Marius Paschke
Pia Munch
Mattias Johansson
Lili Olesen
Andreas Gade & Bettina Slot Christensen

Kl. 20.30 HUSET
12 studerende fra landets konservatorier præsenterer de klingende resultater af en lille uges SkaberCamp

Kl. 21.30 HUSET
Duo Peter Bogaert (Belgien/Holland), violin & Maxime Desert (Belgien), viola

Søndag d. 11. september

Kl. 13 | SPRITTEN
Koncert med NUS, Nordjyllands Ungdoms Symfoniorkester.
Nye værker komponeret til lejligheden.  NB: Gratis adgang

Kl. 15 | SANKT ANSGARS KIRKE
Ere Lievonen (Finland/Holland), orgel
NB: Aflyst pga. sygdom

Kl. 16 | SANKT ANSGARS KIRKE
Tana String Quartet (Frankrig)

(SNOW MASK COMPOSERS GROUP)

Søndag d. 25. september kl. 14: Ingrid Eliassen, trompet (Norge) Byrådssalen, Det Gamle Rådhus, Torvet 5 i Nørresundby

OKTOBER

(SNOW MASK COMPOSERS GROUP)

Søndag d. 30. oktober kl. 19.30: Pilar Fontalba, obo (Spanien) & José Luis Urquieta, obo (Chile) Byrådssalen, Det Gamle Rådhus, Torvet 5 i Nørresundby.

 

NOVEMBER

(SNOW MASK COMPOSERS GROUP)

Søndag d. 6. november kl. 19.30 Paul Cesarczyk, guitar (USA) Byrådssalen, Det Gamle Rådhus, Torvet 5 i Nørresundby.

 

DECEMBER

(SNOW MASK COMPOSERS GROUP)

Søndag d. 4. december kl. 19.30: Henriette Jensen, saxofon & David Hildebrandt, slagtøj. Byrådssalen, Det Gamle Rådhus, Torvet 5 i Nørresundby.

 

Festival Midt I Marts program

Fredag d. 9. september

Kl. 19.30 | HUSET
Jeppe Just Instituttet (København)

Festival Midt I Marts program

Lørdag d. 10. september

Kl. 12 | GABELS TORV
Kirkeklokkespil (på lastbil) & Trommer & dansende Dramagruppe, komponist Østen Mikal Ore, klokkenist Erik Kure, 4 slagtøjsspillere, dramagruppe fra Skansevejens Skole

Opførelsen gentages kl. 13

Kl. 14 | HUSET
Andreas Borregaard, accordeon

Kl. 15 | HUSET
6 internationale blæsere i et spektakulært program kurateret af komponisten Thanos Chrysakis (Cypern/UK)

Kl. 19 | HUSET
Open Night
En koncert med lokale aktører:
Eva Østergaard & Marie Keller Sørensen & Marius Paschke
Pia Munch
Mattias Johansson
Lili Olesen
Andreas Gade & Bettina Slot Christensen

Kl. 20.30 | HUSET
12 studerende fra landets konservatorier præsenterer de klingende resultater af en lille uges SkaberCamp

Kl. 21.30 | HUSET
Duo Peter Bogaert (Belgien/Holland), violin
Maxime Desert (Belgien), viola

Festival Midt I Marts program

Søndag d. 11. september

Kl. 13 | SPRITTEN
Koncert med NUS, Nordjyllands Ungdoms Symfoniorkester.
Nye værker komponeret til lejligheden.  NB: Gratis adgang

Kl. 15 | SANKT ANSGARS KIRKE
Ere Lievonen (Finland/Holland), orgel
NB: Aflyst pga. sygdom

Kl. 16 | SANKT ANSGARS KIRKE
Tana String Quartet (Frankrig)

PROGRAM

Efterårets koncerter 2022

En perlerække af sanger og musikere fra den halve verden besøger Aalborg med spektakulær og ny musik, som den kan klinge blandt vor egen tids komponister og når den udføres af de ypperste stemmer og hænder.

Alle koncerter finder sted i Byrådssalen, Det Gamle Rådhus, Torvet 5 i Nørresundby.

 

Søndag d. 28. august kl. 14

Suvi Väyrynen, sopran (Finland) & Yvonne Zehner, guitar (Østrig)

 

Søndag d. 25. september kl. 14

Ingrid Eliassen, trompet (Norge)

 

Søndag d. 30. oktober kl. 19.30

Pilar Fontalba, obo (Spanien) & José Luis Urquieta, obo (Chile)

 

Søndag d. 6. november kl. 19.30

Paul Cesarczyk, guitar (USA)

 

Søndag d. 4. december kl. 19.30

Henriette Jensen, saxofon & David Hildebrandt, slagtøj

 

Billetter a 100 kr. sælges på døren på koncertdagen.

 

Snow Mask er en del af foreningssamarbejdet Waves up North. Vel mødt til enestående koncerter i en enestående og smuk koncertsal!

PROGRAM

Maria Eshpai

Fredag 8. juli

Maria Eshpai, klaver

Det Gamle Rådhus i Nørresundby | Torvet 5

Maria Eshpai

Søndag d. 10. juli

Peter Bogaert, violin & Milos Popovic, klaver

(Holland)

Det Gamle Rådhus i Nørresundby | Torvet 5

Maria Eshpai

Fredag d. 5. august

New Gate Trio

(Frankrig) – Matteo Cesari, fløjte, Maxime Desert, bratsch & Aurélie Saraf, harpe
Det Gamle Rådhus i Nørresundby | Torvet 5
Maria Eshpai

Søndag d. 7. august

Katie Buckley, harpe

(USA/Island)
Det Gamle Rådhus i Nørresundby | Torvet 5

Maria Eshpai

Søndag d. 14. august

Anna Klett, klarinet

Det Gamle Rådhus i Nørresundby | Torvet 5

PROGRAM (afholdt)

Festival Midt I Marts program

Lørdag d. 12. marts

Kl. 13.50   Fanfare
Kl. 14 .00  Nordic Saxophone Collective
Kl. 14.30   Signe Asmussen Manuitt, sopran & Erik Kaltoft, klaver
Kl. 15.15  Jenny Sjöberg, obo & Lisbet Thordal-Christensen, klarinet

Pause
Kl. 16.00 Fanfare
Henriette Jensen, saxofon
Mattias Johansson, tuba i sammenspil med 10 talentelever fra Hjørring Musiske Skole – premiere på Frode Andersen’s “Gopler”
Kl. 16.30 Trio Ismena

UCNs Festsal | Skolevangen 45 | Hjørring